Skanowanie laserowe rozlewanego betonu

Dzięki zastosowaniu skanera laserowego Faro Focus, możliwa jest bieżąca kontrola rozlewanego betonu. Pozwala to na bieżące porównanie wylanych części z projektem, dzięki temu można zidentyfikować nieprawidłowo rozlany beton i skorygować błędy zanim materiał zwiąże. W tym artykule przedstawiamy jak firma Rithm wykorzystuje skaner Faro Focus do udoskonalenia swojego procesu budowy.

Kontrola rozlewania betonu w czasie rzeczywistym

Firma Rithm na co dzień zajmuje się implementacją nowych technologii w budownictwie. Na potrzeby usprawnienia pracy swojego Klienta wdrożyła w jego firmie skaner laserowy Faro Focus.  Jednym ze sposobów wykorzystania skanera była bieżąca kontrola procesu wylewania płyty. Pracownicy rozlewali płytę, natomiast skaner miał za zadanie automatyczne badanie i mierzenie całej powierzchni. 

Skanowanie całej płyty trwało zaledwie kilka minut i wymagało od pracownika jedynie kliknięcia przycisku „start” na ustawionym urządzeniu. Po skanowaniu pracownik otworzył projekt na komputerze, natomiast system automatycznie wskazał miejsca, w których wymiary nie zgadzały się z projektem, lub też pojawiły się inne błędy (np. niezachowanie poziomu)

Cały ten proces trwał od kilku do kilkunastu minut i mógł być wykonany właściwie przez każdą osobę na placu budowy – już po podstawowym przeszkoleniu.

Na początku, zespół pracowników nie chciał wykorzystywać skanera, dlatego, że zespół nie widział w nim potencjału. Jednak po prezentacji kierownik oraz brygadziści zauważyli, że wdrożenie nowej technologii trwa wyjątkowo krótko i przynosi duże oszczędności w czasie pracy, a także pozwala uniknąć wielu błędów.

Faro Focus skanowanie 3D betonu

Interfejs programu pokazujący błędne zalane fragmenty

Far Focus sciene

Interfejs programu pokazujący błędne zalane fragmenty

Wizualizacja 3D pozwala wykryć niezgodności

Wykorzystanie skanera 3D na tej budowie przez firmę Rithm umożliwiło zwizualizowanie budowli i uniknięcie poważnego błędu.

Podczas wylewania pierwszej płyty wykryto nieporozumienie pomiędzy pracownikami, project managerem oraz kierownikiem. Pracownicy myśleli, że beton na tej budowli powinien być wylany na wysokość formy, jednak okazało się, że forma była o 10 mm wyższa.

Jak skaner 3D pomógł rozwiązać ten problem?

Oprogramowanie skanera automatycznie zaznaczyło niezgodność rozlania betonu w porównaniu z projektem i poinformowało o błędach. Pracownicy oraz kierownicy zauważyli błąd i wyjaśniono nieporozumienie zanim beton zastygł. Bez użycia skanera wylany fragment mógłby nie przejść kontroli wymiarów płyty w późniejszym etapie co naraziłoby firmę na dodatkowe koszty i możliwe błędy podczas tworzenia kolejnych kondygnacji.

Jakie korzyści dało firmie wdrożenie technologii skanowania 3D na tej budowie?

Firma Rithm podaje następujące korzyści po wdrożeniu technologii skanowania 3D w procesie wylewania:

• Możemy poprawiać miejsca niezgodne z projektem zanim beton zwiąże
• Skaner 3D zdecydowanie ułatwił proces komunikacji pomiędzy pracownikami z różnego szczebla, ponieważ teraz każdy ma zwizualizowany podgląd na wykonywaną pracę
• Nie musimy już dokonywać ręcznych pomiarów, co wcześniej angażowało kilku pracowników i było narażone na błędy oraz wymagało więcej czasu
• Możemy dokonywać bezinwazyjnych pomiarów betonu, co nie narusza struktury mokrego betonu
• Skaner dokonuje pomiarów na odległość, co jest szczególne ważne w przypadku wylewania betonu, gdy nikt nie może dotykać materiału

Dowiedź się więcej na temat skanera 3D Faro Focus

Zobacz więcej

Masz pytania?

Wypełnij formularz lub skontaktuj się bezpośrednio z naszym ekspertem od inwentaryzacji 3D

  Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny lub mailowy w celu przedstawienia oferty.

  Polityka prywatności dostępna tutaj

  [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]


  0 Points


  Facebook
  YouTube
  LinkedIn