Skanowanie 3D małych, czarnych obiektów

Precyzyjne skanowanie 3D małych i błyszczących obiektów.

 

Ciągłe badanie i dalszy rozwój najlepszych praktyk skanowania 3D we wszystkich branżach są nieocenione w celu uzyskania niezwykle dokładnych danych pomiarowych.

Systematyczne nakładanie proszku w sprayu, skuteczne wklejanie punktów odniesienia, umiejętności skanowania małych detali to ważne filary wydajnego skanowania 3D. Dzięki prawidłowemu wdrożeniu tych technik możliwe jest uzyskanie dużej liczby detali z wysokim stopniem precyzji. 

W tym artykule przyjrzymy się wymagającemu skanowaniu małych, czarnych obiektów na przykładzie gwoździ kostnych. Zobaczcie, w jaki sposób skaner 3D klasy przemysłowej OptimScan 5M może sprostać tym wyzwaniom.

Jak uchwycić gwóźdź 55 mm z czarnej kości?

skanowanie 3d małych obiektów

Niektóre rodzaje obiektów są w zasadzie trudne do uchwycenia: elementy o czarnych lub odbijających światło powierzchniach, lub bardzo małych rozmiarach. Wymagają one zwykle dodatkowych narzędzi i umiejętności technicznych, aby umożliwić skuteczne skanowanie 3D.

Skanowanie gwoździ kostnych to projekt o wysokich wymaganiach dotyczących precyzji. Może nam pomóc w symulacji i badaniu wpływu implantów metalowych na obrazowanie medyczne i dozymetrię radioterapii, a także w inżynierii odwrotnej gwoździ kostnych. We wszystkich tego typu aplikacjach wymagane są ściśle precyzyjne dane.

Jako implant metalowy w leczeniu, gwoździe kostne mają dwa efekty w radioterapii.

1) Tworzenie metalowych artefaktów w obrazach medycznych, zmniejszające dokładność diagnostyczną.

2) Wpływ na pochłoniętą dawkę leków w otaczających tkankach.

Dlatego właśnie wykorzystanie skanowania 3D do opracowania dokładnego modelu matematycznego implantów metalicznych ma ogromne znaczenie praktyczne.

Krok 1: Ocena zeskanowanych części

W celu uzyskania dokładnych danych należy w pierwszej kolejności ocenić skanowane obiekty i określić ich charakterystykę w celu przygotowania procesu obróbki wstępnej. Poprzez obserwację można zaobserwować następujące cechy gwoździa kostnego.

Czarny materiał powierzchniowy z efektem odblaskowym

Czarny i odblaskowy materiał powierzchni nakazuje, aby przed skanowaniem gwóźdź kostny został pomalowany proszkowo.

skanowanie 3D małe obiekty

Mały rozmiar, tylko 55 mm długości

W części przygotowawczej należy zastosować proszek do matowienia i punkty odniesienia. W części przetwarzania danych dane muszą zostać ręcznie scalone.

Krok 2: Wstępne przetwarzanie

Pokrycie środkiem matującym

Przed rozpyleniem proszku potrząśnij butelką z rozpylaczem, aby całkowicie rozpuścić proszek wywoływacza; jednocześnie unikać bezpośredniego kontaktu z obrabianym przedmiotem podczas procesu natryskiwania.

Podczas procesu natryskiwania proszkowego konieczne jest zachowanie odległości około 15-20 cm od natryskiwanego przedmiotu i natryskiwanie tam i z powrotem z równomierną prędkością.


Umieszczenie punktów odniesienia.

Pamiętaj przy tym o następujących kwestiach:

1) Umieść punkty na podłożu na którym znajduję się detal. Wybierz oryginalne punkty odniesienia dla skanera 3D i wklej je na płaskiej lub zakrzywionej powierzchni. Zwróć uwagę, aby nakładać je losowo i niejednolicie, tak aby uniknąć zbyt regularnego wklejania. Utrzymuj punkty odniesienia w stanie nienaruszonym i czystym.

2) Zamocuj obrabiany przedmiot na stole obrotowym lub uchwycie. Podczas procesu obracania i skanowania nie powinno wystąpić przemieszczenie detalu, w przeciwnym razie wpłynie to na dokładność danych.

skaner 3D OptimScan

Skanowanie wstępnie obrobionego gwoździa kostnego.

Krok 3: Ręczne łączenie danych

skanowanie 3D małego detalu

Łączenie danych.

W zależności od złożoności obrabianego przedmiotu, aby uzyskać kilka skanów danych należy wykonać dwa lub więcej skanów.

Następnie dane należy ręcznie połączyć z odpowiadającymi im punktami na zeskanowanych danych i scalić w całość po utworzeniu grupy.

skanowanie 3D gwoździa kostnego

Skany 3D gwoździ kostnych.

Dzięki OptimScan 5M można sprawnie uzyskać dane o wysokiej dokładności nawet małych i błyszczących obiektów. Najważniejsze kroki w tym procesie to: prawidłowa ocena detalu, który chcemy zeskanować, przeprowadzenie obróbki wstępnej oraz odpowiednie połączenie skanów.

Dowiedź się więcej na temat skanera 3D OptimScan 5M

0 Points


Facebook
YouTube
LinkedIn