Skanowanie i inwentaryzacja dużego obiektu z 1909 roku

Najszybsza i najdokładniejsza metoda pomiarów dużych obiektów

 

Skanowanie 3D coraz częściej jest wykorzystywane do inwentaryzacji wszelkiego rodzaju obiektów wielkopowierzchniowych. Dzięki niemu rzuty i przekroje mają dokładność nieosiągalną dla tradycyjnych metod pomiarowych. Na korzyść tej metody pomiarów przemawia także jej prostota i szybkość. To jeszcze nie wszystko. Skanowanie laserowe budynków pozwala na uniknięcie pomyłek w wymiarowaniu wynikających z niedokładności lub błędu ludzkiego. Mając na uwadze wszystkie powyższe argumenty, właściciel starej kamienicy słusznie postawił na jej inwentaryzację z wykorzystaniem nowoczesnej metody pomiarów, jaką jest skanowanie 3D.

Zobacz filmik z realizacji usługi skanowania 3D i inwentaryzacji

Skanowanie 3D starej kamienicy

Digitalizacja została przeprowadzona na potrzeby inwentaryzacji nadgryzionego już zębem czasu obiektu z 1909 roku. Kamienica mieści się na Dolnym Śląsku i ma 1 200 m2 powierzchni. Do skanowania 3D wykorzystaliśmy urządzenie Faro Focus S, które tworzy dokładne, kompletne i fotorealistyczne obrazy 3D obiektów w ciągu zaledwie kilku minut.

Jakie wyzwania na nas czekały na miejscu? W kamienicy nie było dostępu do prądu, więc nie mogliśmy doświetlić pomieszczeń. To jednak nie stanowiło większego problemu, ponieważ skaner 3D Faro Focus potrafi pracować w trudnych warunkach w tym także w ciemności. Sporym utrudnieniem okazał się natomiast duży ruch pieszych i samochodów dookoła budynku, jednak na etapie późniejszej obróbki sprawnie wyeliminowaliśmy wszystkie niepotrzebne zakłócenia.

Na projekt obejmujący dokładne zwymiarowanie kamienicy zewnątrz i wewnątrz złożyło się 200 skanów, które zostały połączone w oprogramowaniu SCENE w jedną chmurę punktów. Po opracowaniu chmury punktów przygotowaliśmy rastrowe ortowidoki dla wykreślenia dokładnych rzutów i przekrojów z dokładnością 1 mm.

Realizacja inwentaryzacji kamienicy w liczbach:

– 4 zeskanowane kondygnacje
– 1 200m2 powierzchni skanowanego obiektu
– 200 uzyskanych skanów
– wykonane: 4 rzuty, 2 przekroje i 4 elewacje
– 2 dni przeznaczone na skanowanie 3D

Dowiedź się więcej na temat skanowania 3D wielkopowierzchniowego

Zobacz więcej

Masz pytania?

Wypełnij formularz lub skontaktuj się bezpośrednio z naszym ekspertem od inwentaryzacji 3D

  Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny lub mailowy w celu przedstawienia oferty.

  Polityka prywatności dostępna tutaj

  [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]


  0 Points


  Facebook
  YouTube
  LinkedIn