Łatwa kontrola odlewania dzięki skanerowi 3D FreeScan UE

W sektorze przemysłowym i produkcyjnym wysoce precyzyjna kontrola wytworzonych części ma kluczowe znaczenie dla jakości i niezawodności produktu. Metrologiczne skanery 3D są doskonałym narzędziem, pozwalającym ułatwić przepływ pracy i oszczędzić czas. Wraz z rosnącą przystępnością cenową skanerów 3D, luka między skanowaniem 3D a innymi technologiami pomiarowymi systematycznie się zmniejsza.

Pomimo tego, że skanery metrologiczne 3D stają się coraz bardziej wydaje i dostępne, obsługa samego skanera 3D, jak i oprogramowania może na początku wydawać się dla użytkownika nieco skomplikowana. Warto jednak wykazać odrobinę cierpliwości, bo nauka w tym przypadku bardzo popłaca. Żeby to udowodnić, w tym case study przedstawiamy Wam autentyczną historię, w której nabywca skanera 3D z powodzeniem wykorzystuje go, aby łatwo, szybko i precyzyjnie kontrolować części odlewnicze.

Raport z inspekcji

Obraz 1: Raport z inspekcji

Przedstawiany raport z inspekcji zawiera mnóstwo danych pomiarowych w celu zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa wytwarzanych produktów. Jak uzyskać taki raport? Dowiesz się tego z dalszej części tego artykułu.

Wysokiej jakości części odlewnicze do wymagających zastosowań

Wielokrotnie, gdy partia odlewów wysyłana jest do fabryki, klienci wymagają szczegółowego raportu z kontroli przed przetworzeniem części we własnym zakresie.

Odlewanie części w fabryce

Obraz 2: Odlewanie części w fabryce

W tym przypadku produkt będący przedmiotem zainteresowania ma bardzo złożone cechy. Odlew ma nieregularny kształt i kilka miejsc, w których występuje zakrzywiona powierzchnia, co stanowi wyzwanie dla ręcznego wymiarowania. Przeszkodą w zastosowaniu CMM do wykonania pomiarów są duże nakłady pracy i niebezpieczeństwo uszkodzenia urządzenia, które może łatwo wystąpić przy CMM. To jeszcze nie wszystko. Zmierzyć należy również wewnętrzną wnękę odlewu, co nie jest prostym zadaniem.

Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione czynniki, użycie bezdotykowego, precyzyjnego skanera 3D do kontroli odlewu było idealnym rozwiązaniem.

Skanowanie 3D przeprowadzone w celu kontroli jakości odlewów

Akwizycja danych 3D z odlewu

Akwizycja danych 3D korpusu odlewniczego

Obraz 3: Akwizycja danych 3D korpusu odlewniczego

Dane pozyskane przy użyciu skanera 3D FreeScan UE

Obraz 4: Dane pozyskane przy użyciu skanera 3D FreeScan UE

W pierwszym etapie procesu w celu uzyskania danych zewnętrznego kształtu części, zeskanowany został cały korpus odlewu. Ponieważ digitalizowany obiekt był ciężki i trudny do przenoszenia, ważący 750 g FreeScan UE mógł w pełni wykorzystać swoją lekkość i mobilność, umożliwiając operatorowi elastyczne przesuwanie go wokół części i skanowanie pod różnymi kątami w celu pozyskania pełnych danych 3D.

Skanowanie wnęki wewnętrznej

Cięcie odlewów

Obraz 4: Cięcie odlewów

Dane skanowania wnęki wewnętrznej

Obraz 6: Dane skanowania wnęki wewnętrznej

W celu inspekcji wnętrza modelu konieczne jest jego przecięcie w celu sprawdzenia poprawności wykonania jego wnętrza. Pełne oraz bezbłędne dane możemy uzyskać dzięki możliwości oprogramowania do łączenia ze sobą wszystkich części modelu.

Notatka: Części odlewane z żeliwa mogą ulegać skurczowi z powodu zmian temperatury podczas procesu formowania. Zwłaszcza we wnęce wewnętrznej słaba kontrola może prowadzić do nierównej grubości ścianek i wpływać na wydajność produktu. Tej nieprzewidywalnej zmiennej można skutecznie uniknąć, regularnie przeprowadzając kontrolę wnęki wewnętrznej za pomocą skanera 3D.

 

Kontrola odlewania

Uzyskane dane są importowane do Geomagic Control X w celu inspekcji. Korzystanie z oprogramowania kontrolnego w połączeniu z FreeScan UE umożliwia bezpośrednie wygenerowanie zestawu wymaganych raportów.
W tym przypadku jest to raport naddatków na obróbkę, raport wyglądu, wnęki wewnętrznej, a także raport wymiarów. Łącznie zmierzono 46 punktów i uzyskano szczegółowe wyniki.

Obraz 7: Raport z inspekcji

Obraz 8: Raport z inspekcji

Bezdotykowe, wysoce precyzyjne i wydajne narzędzia pomiarowe są kluczem do uzyskania szczegółowych i dokładnych wyników kontroli. FreeScan UE może działać elastycznie w szerokim zakresie ustawień środowiska, umożliwiając skanowanie wielkoformatowe i szybki dostęp do pełnych, wysokiej jakości danych 3D odlewów, zapewniając silne wsparcie dla generowania szczegółowych raportów z inspekcji.

 

Firma SHINING 3D opracowała FreeScan UE, aby zapewnić dostęp do wysoce precyzyjnych danych skanowania 3D na potrzeby inżynierii odwrotnej i kontroli oraz łatwość obsługi dla firm i osób fizycznych działających w środowiskach przemysłowych i fabrycznych. Skontaktuj się z nami już dziś pod adresem info@vpi-polska.pl, aby dowiedzieć się, w jaki sposób FreeScan UE może z powodzeniem wykonać Twoje zadanie pomiarowe dzięki wysokiej dokładności i niewielkiej wadze.

Dowiedź się więcej na temat skanera 3D FreeScan UE

lub zapytaj o ofertę tego skanera 3D wypełniając formularz:

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę VPI Polska z siedzibą w Krakowie przy ul. Ciepłowniczej 23 w celu przedstawienia informacji handlowych telefonicznie, e-mailowo lub poprzez newsletter

  Polityka prywatności dostępna tutaj

  [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]


  0 Points


  Facebook
  YouTube
  LinkedIn