System do sprawnej kontroli obiektów: skaner 3D + DigiMetric

Officine Forgiarini, założona w 1962 roku i zlokalizowana we Włoszech, jest 60-letnim producentem maszyn, obejmującym konstrukcje automatyki przemysłowej, maszyny do produkcji materiałów ściernych i niestandardową obróbkę dużych maszyn. Dzięki własnym zespołom projektowym, obróbczym i montażowym firma Officine Forgiarini zdobyła zaufanie wielu użytkowników na całym świecie, koncentrując się na potrzebach swoich klientów i oferując rozwiązania, które naprawdę działają.

maszyny

Maszyny zaprojektowane i wykonane przez Officine Forgiarini 

Przez lata swojej działalności firma napotykała wiele problemów, jednak dzięki wykorzystaniu zdobyczy najnowszych technologii pozycja Officine Forgiarini na rynku pozostała niezachwiana. W tym artykule przedstawiamy studium przypadku, w jaki sposób Officine Forgiarini radzi sobie z wyzwaniem kontroli w procesie produkcyjnym dzięki wysoce precyzyjnemu rozwiązaniu do digitalizacji 3D.

Występujący problem: kontrola dużych obiektów

Wiele części wytwarzanych w procesie produkcji mechanicznej przez frezowanie jest dużych rozmiarów. Po obróbce brakuje sprawdzonej metody kontroli, czy produkowane części spełniają wymagania, w szczególności średnicy podstawy niektórych pierścieni itp. Ma to bezpośredni wpływ na przebieg kolejnego etapu procesu. Jeśli części nie zostaną zakwalifikowane, montaż nie przebiegnie pomyślnie i będzie wymagał przeróbek, co w konsekwencji wydłuży czas pracy i uniemożliwi dostawę w uzgodnionym terminie.

Precyzyjne rozwiązanie do digitalizacji 3D:
FreeScan + DigiMetric do szybkiej, precyzyjnej kontroli 3D części

Aby rozwiązać ten problem, firma Officine Forgiarini zdecydowała się na współpracę z SHINING 3D, dodając do swojego parku maszyn ręczny laserowy skaner 3D FreeScan oraz system fotogrametryczny DigiMetric.

Opis procesu kontroli wymiarowej (przykład części na turbinie Kaplana)

 1. Najpierw cała część jest fotografowana profesjonalnym aparatem, aby zbudować przestrzenny znacznik odniesienia części.

Fotogrametria: W procesie skanowania 3D dużych obiektów mogą wystąpić kumulujące się błędy podczas procesu scalania każdego skanu. Wykorzystanie fotogrametrii do uzyskania ogólnych informacji o znaczniku pomoże zapewnić ujednolicony układ współrzędnych i wyeliminować błąd pojemnościowy, zapewniając w ten sposób kontrolę dokładności skanowania dużych obiektów.

system do kontroli obiektów

Wykres danych dla zakodowanych markerów

 1. Następnie znaczniki referencyjne z fotogrametrii są importowane do oprogramowania skanującego FreeScan i na tej podstawie uzyskiwane są kompletne dane 3D.
skanowanie 3D
Skaner 3D FreeScan UE
skaner 3D laserowy skanowanie

3. Na koniec pełne dane 3D ze skanu są importowane do oprogramowania kontrolnego w celu wykonania pomiaru, w tym pomiaru średnicy łuku i kontroli interfejsu montażowego.

Zalety zastosowanego rozwiążania

– Szybka kontrola 3D dużych części: dzięki rozwiązaniu do digitalizacji 3D. Zgodność części można zmierzyć w ciągu jednego dnia.

– Rozwiązanie problemu przeróbek: jeśli część nie przejdzie kontroli, można ją bezpośrednio wyregulować, bez konieczności jej zwrotu.

Perspektywy

Dzięki wysokiej precyzji ręcznego laserowego skanera 3D FreeScan i systemowi fotogrametrii DigiMetric, firma Officine Forgiarini była w stanie szybko uzyskać zgodność obrabianych części i z powodzeniem dostarczyć wiele maszyn do profesjonalnych zastosowań. W przyszłości Officine Forgiarini nadal będzie dążyć do doskonałości starając nadążać  za najnowszymi osiągnięciami, aby sprostać bardziej profesjonalnym wyzwaniom związanym z produkcją maszyn.


PS: Fotogrametria odgrywa ważną rolę w skanowaniu 3D dużych obiektów, dając gwarancję wysokiej dokładności. Następnie w ramach projektu SHINING 3D zostanie wydane ręczne laserowe urządzenie skanujące z wbudowaną fotogrametrią, które zapewni wygodniejszy i wydajniejszy sposób skanowania i kontroli dużych obiektów.

Dowiedź się więcej na temat skanera 3D FreeScan UE

lub zapytaj o ofertę tego skanera 3D wypełniając formularz:

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę VPI Polska z siedzibą w Krakowie przy ul. Ciepłowniczej 23 w celu przedstawienia informacji handlowych telefonicznie, e-mailowo lub poprzez newsletter

  Polityka prywatności dostępna tutaj

  [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]


  0 Points


  Facebook
  YouTube
  LinkedIn