Mobilny skaner 3D dla największych wymagań

Mobilne skanery 3D – nowe możliwości w procesie kontroli jakości

W ramach cyfryzacji najbardziej wymagających procesów inspekcji znaczenie metrologii cyfrowej w niezwykły sposób wzrosło. Zastosowanie wysoce precyzyjnych przemysłowych skanerów 3D pozwala nie tylko na replikację obiektu w wirtualnej przestrzeni w celu precyzyjnej kontroli jakości, ale także otwiera nowe możliwości w porównaniu z tradycyjnymi metodami pomiarowymi, dzięki ogromnej oszczędności czasu oraz mobilności tych urządzeń.

Firma ATD Automobil-Technik-Design GmbH z bawarskiego miasta Ampermoching niedaleko Dachau dostrzegła zalety cyfrowej technologii pomiarowej i w połączeniu z najnowocześniejszym oprogramowaniem kontrolnym zdigitalizowała cały proces kontroli części samochodowych.

Przedsiębiorstwo ATD GmbH zostało założone w 1985 roku i od tego czasu zajmuje się inżynierią, technologią modelowania i produkcją małoseryjną. Aby móc oferować coraz szerszy zakres usług i maksymalną jakość renomowanym i wymagającym klientom, zespół stale poszerza swoje wewnętrzne know-how i wdraża najnowsze technologie sprzętowe i programowe w codziennym przepływie pracy. Do najważniejszych klientów ATD należą BMW Group z Rolls Royce, BMW Motorsport i AEG. Ponadto Hutchinson i Junkerwerk – dawniej PU-Foam, Daimler Benz AG i Mann + Hummel .
ATD produkuje między innymi kostki inspekcyjne dla swoich klientów. Są to bardzo dokładne repliki części karoserii, które służą do kontroli jakości.

„Ponieważ istnieje potrzeba cyfrowego pomiaru części elastycznych, pomiar dotykowy nie ma zastosowania ze względu na elastyczność części i związane z tym ryzyko odkształcenia, które prowadzi do sfałszowanych wyników pomiarów”.

                                 – Peter Michael Zieger, dyrektor zarządzający, ATD GmbH

Optymalnym rozwiązaniem dla elastycznego, wydajnego i bardzo dokładnego pomiaru kostek inspekcyjnych jest bezprzewodowy optyczny współrzędnościowy system pomiarowy (CMM) w połączeniu z dedykowanym oprogramowaniem do inspekcji 3D.

Skaner 3D FreeScan Trak – mobilne urządzenie dla szybkiego, dokładnego i precyzyjnego skanowania 3D

Bezprzewodowy system CMM FreeScan Trak jest w stanie rejestrować położenie przestrzenne struktury skanowania w czasie rzeczywistym, co czyni go przenośnym, wydajnym i niezawodnym rozwiązaniem do pomiarów 3D. System eliminuje konieczność czasochłonnego stosowania punktów odniesienia, upraszczając skanowanie 3D średnich i dużych obiektów z dużą dokładnością pomiaru. Optyczny tracker nadaje się do szerokiego zakresu zastosowań dynamicznych i statycznych, takich jak wielkoskalowa inspekcja 3D w lotnictwie, motoryzacji, przemyśle stoczniowym i energetycznym.

Skaner 3D FreeScan Track

FreeScan Trak CMM i skaner laserowy skanują kostkę inspekcyjną w hali inspekcyjnej ATD

„Zaletą skanera 3D firmy SHINING 3D jest to, że możemy skonfigurować jednostkę pomiarową, a także korzystać z niej bezprzewodowo, bez konieczności przywiązywania się do konkretnego miejsca. Musimy go tylko skalibrować i możemy od razu przystąpić do skanowania. Dużą zaletą jest to, że dokładność danych pomiarowych jest regulowana i bardzo wysoka. ”

                                  -Peter Michael Zieger, dyrektor zarządzający, ATD GmbH

Zalety zastosowanego rozwiązania:

Odniesienia dynamiczne
Zarówno tracker, jak i skanowany obiekt można swobodnie przesuwać podczas procesu pomiaru i skanowania, co umożliwia skanowanie w trudnych warunkach pracy.

Wysoka dokładność pomiaru
Dokładność do 0,03 mm i rozdzielczość do 0,05 mm bez różnic w precyzji.

Technologia bezprzewodowa
Do połączenia skanera 3D z trackerem nie są potrzebne żadne kable. System można konfigurować przez Wi-Fi.

Łatwość obsługi
Wbudowany procesor ułatwia konfigurację. Częstotliwość pomiaru FreeTrak wynosi do 70 Hz.

Niezależny tryb pracy
Źródło światła jest wbudowane w skaner, dzięki czemu może być używane niezależnie od trackera.

Rozwiązanie bezprzewodowe z AIRMASTER
Bezprzewodowa transmisja danych z Airmaster

Niewielka waga
Kompaktowy rozmiar i niewielka waga skanera 3D zapewniają maksymalną wygodę użytkowania.

Skanowanie 3D kostki inspekcyjnej za pomocą laserowego skanera 3D…

Skanowanie 3D FreeScan Track

… Jest dostępne w czasie rzeczywistym na ekranie oprogramowania do skanowania.

System FreeScan Trak CMM, to niezawodne rozwiązanie pomiarowe 3D do zastosowań przemysłowych. Dzięki zwartej budowie sprzętu i elastycznej obsłudze trackera oraz skanera 3D w każdej chwili możliwa jest aplikacja niezależna od lokalizacji. Bezprzewodowy i lekki skaner oraz skanowanie 3D bez punktów odniesienia niezwykle ułatwiają precyzyjną akwizycję złożonych struktur. Spójne wyniki skanowania sprawiają, że system FreeScan Trak jest niezawodnym i dokładnym rozwiązaniem dla wymagających użytkowników w szerokim zakresie scenariuszy zastosowań przemysłowych:

Inspekcja

  • Wstępne pobieranie próbek części
  • Zapewnienie jakości
  • Analiza deformacji
  • Umiejscowienie i wyrównanie komponentów

Inżynieria odwrotna

  • Modelowanie 3D
  • Konserwacja, naprawa i remonty
  • Projektowanie narzędzi, osprzętu i form

Otwarty system dla wszystkich popularnych programów kontrolnych

Dane skanowania z FreeScan Trak można bez problemu zaimportować do wszystkich popularnych programów kontrolnych O SHINING 3D. Od swojego powstania w 2004 roku, SHINING 3D jest pionierem niezależnych badań i rozwoju technologii digitalizacji 3D, inspekcji i cyfrowej stomatologii; SHINING 3D w tych dziedzinach posiada ponad 300 patentów i ponad 100 praw autorskich. Jako jeden z liderów rynku, SHINING 3D zapewnia najwyższej jakości produkty 3D, zaawansowane technologie cyfrowe 3D oraz kompleksową obsługę swoim globalnym klientom. Misją SHINING 3D jest poprawa wydajności pracy ze strukturami 3D, udostępnienie elastycznych technologii produkcyjnych zapewniających bardzo wysoką wydajność, oraz udostępnienie technologii digitalizacji 3D i inspekcji 3D dla każdego

Duży wpływ na jakość skanowania ma kompatybilność systemu pomiarowego z oprogramowaniem kontrolnym. Dlatego system Freetrak jest kompatybilny z niemal wszystkimi programami kontrolnymi, aby zapewnić użytkownikom najwyższy poziom elastyczności i łatwości skanowania 3D.

Wybraliśmy skaner 3D firmy SHINING 3D, którego używamy w połączeniu z oprogramowaniem firmy Verisurf”.

                                      -Peter Michael Zieger, dyrektor zarządzający, ATD GmbH

Skaner 3D FreeScan Track

Dane skanowania z FreeScan Trak można bez problemu zaimportować do wszystkich popularnych programów kontrolnych O SHINING 3D. Od swojego powstania w 2004 roku, SHINING 3D jest pionierem niezależnych badań i rozwoju technologii digitalizacji 3D, inspekcji i cyfrowej stomatologii. SHINING 3D w tych dziedzinach posiada ponad 300 patentów i ponad 100 praw autorskich. Jako jeden z liderów rynku, SHINING 3D zapewnia najwyższej jakości produkty 3D, zaawansowane technologie cyfrowe 3D oraz kompleksową obsługę swoim globalnym klientom. Misją SHINING 3D jest poprawa wydajności pracy ze strukturami 3D, udostępnienie elastycznych technologii produkcyjnych zapewniających bardzo wysoką wydajność, oraz udostępnienie technologii digitalizacji 3D i inspekcji 3D dla każdego.

Dowiedź się więcej na temat mobilnego skanera 3D
FreeScan Track

0 Points


Facebook
YouTube
LinkedIn