Budowa muzeum przyszłości z wykorzystaniem skanerów 3D

Czas pandemii sporo zmienił w kwestii dostępu do kultury i sztuki. Wiele firm, postanowiło wzbogacić życie ludzi, wykorzystując do tego celu dobrodziejstwa najnowocześniejszej technologii. Jedną z tych firm jest Shining 3D, która ściśle współpracuje z MyMiniFactory. Celem tej współpracy jest digitalizacja znaczących artefaktów kulturowych i stworzenie muzeum bez ścian, do którego można mieć dostęp z dowolnego miejsca i o każdej porze. Przeczytajcie, jak ten projekt stał się rzeczywistością.

Jon Beck jest założycielem i kierownikiem projektu o nazwie Scan the World, który jest największą stworzoną przez społeczność inicjatywą archiwizacji rzeźb i obiektów o znaczeniu kulturowym z całego świata, które można wydrukować w 3D. Współpracuje bardzo blisko z muzeami z zamiarem udostępnienia ich danych światu na otwartej licencji. Wiele muzeów już to robi w 2D, ale obecnie nie ma środków, aby prezentować to w 3D. Jon postanowił pomóc w bezpłatnej kompleksowej usłudze skanowania rzeźb, tak aby później móc je zaprezentować w wirtualnym muzeum Scan the World.

„Za każdym dziełem kryje się wiele historii” niezależnie od tego, czy jest to oryginał, czy kopia, która i tak jest piękna. To sprawia, że praca z każdym członkiem personelu muzeum, który chce opowiedzieć inną historię o swojej kolekcji ,,jest świetna” mówi Jon. Po zebraniu wszystkich tych surowych danych przekształca je w modele 3D. Pracuje nad nimi ręcznie, umożliwiając ich wydrukowanie w 3D, zanim zostaną za darmo upublicznione do podziwiania w MyMiniFactory lub Scan the World. Swoim projektem Jon naciska na zachowanie formy rozpowszechniania tego rodzaju kultury, jako open source. Jego zdaniem, powinna ona być bezpłatnie dostępna dla każdego. To właśnie w takich czasach jak obecnie odkrywamy znaczenie, jaki wpływ cyfryzacja 3D ma na nasze życie. Jakie dzieła sztuki będziemy mogli podziwiać dzięki temu projektowi? Rzeźby, które zostały zdigitalizowane w tym projekcie, nawiązują do stylu wielkich artystów działających w czasie starożytności w Rzymie. Dzieła te to odlewy gipsowe, kopie dzieł sztuki pochodzących z Włoch. Początki odlewania, które pojawiły się w XIX wieku, miały za zadanie zachęcić do kopiowania dzieł sztuki z zamiarem uczynienia sztuki bardziej dostępnej dla ludzi. W obecnych czasach mamy tak rozwinięte technologie, że duplikacja wielkich dzieł nigdy nie była ta prosta. Te nowe możliwości daje skanowanie 3D. Oczywiście digitalizacja oryginału i drukowanie 3D kopii nie zastąpią pierwowzoru, ale w pewien sposób będą mogły ocalić wyobrażenie przyszłych pokoleń o swojej przeszłości kulturowej.

W tych wyjątkowych czasach z powodu epidemii wirusa, cyfryzacja ma szczególne znaczenie, a technologia skanowania 3D znajduje coraz szersze zastosowanie. Jon już od jakiegoś czasu używa skanerów 3D SHINING 3D do zbierania danych o obiektach, małych i dużych. Jak się okazuje, nie wszystkie skanery 3D są w stanie to zrobić dobrze. Jon docenia urządzenie za szybkość skanowania, a ma to istotne znaczenie szczególnie przy dużych obiektach. Jak mówi: „Istotny jest fakt, że jakość skanerów jest bardzo dobra, biorąc pod uwagę cenę, którą płaci się za urządzenie. Skanowanie jest wciąż dość nową technologią, ale to, co udało się zrobić SHINING 3D, to stworzyć przystępny produkt w przystępnej cenie, który daje bardzo dobre rezultaty dla wielu branż, w tym dla mnie do pracy z rzeźbami. Wcześniej miałem kilka problemów przy pracy z rzeźbami z marmuru i gipsu, a nawet rzeźbami z brązu” wyjaśnia założyciel Scan the World. „EinScan był w stanie rozwiązać za mnie wszystkie te problemy”.

W Scan the World dużo się dzieje, a projekt ciągle się rozwija. Jak się okazuje, sztuka nie musi być statycznym obiektem w przestrzeni muzealnej, ale może wyjść poza mury muzeum. Dzięki Scan the World jest to w pewnym sensie muzeum bez ścian. Korzysta na tym nasze pokolenie, ponieważ może a namacalny niemal sposób zapoznać się z działami sztuki, które jeszcze się zachowały oraz skorzystają przyszłe pokolenia, z racji na to, że projekt stanowi swoiste wirtualne archiwum sztuki.

Więcej o inicjatywie Scan the World tutaj: http://www.scanthe.world/

Sprawdź naszą ofertę skanerów 3D marki Shining 3D

Skaner 3D EinScan HX
0 Points


Facebook
YouTube
LinkedIn