Dopasowanie nowych elementów wyposażenia z wykorzystaniem skanera 3D FreeScan UE11

Dopasowanie nowych elementów wyposażenia samochodów kempingowych i kontrola kolizji z wykorzystaniem skanera FreeScan UE11

Skanery 3D są wykorzystywane między innymi w procesie wymiany czy przeprojektowywania elementów, gdzie kluczowe jest doskonałe dopasowanie nowych części do istniejącego systemu. Coraz częściej z tego rozwiązania korzystają firmy, które zajmują się produkcją samochodów kempingowych. Dzięki powstałym ze skanowania 3D trójwymiarowym modelom możliwe jest idealne dopasowanie nowych elementów oraz przeprowadzenie tzw. wirtualnego montażu, który umożliwia wykrycie potencjalnych kolizji i problemów podczas montażu. Pozwala to na zmianę projektu jeszcze przed wytworzeniem obiektu, a co za tym idzie: uniknięcie wielu pracochłonnych zmian i kosztów związanych z przerabianiem wytworzonych części.

W ten sposób technologię skanowania 3D wykorzystuje firma Skydancer GmbH z Niemiec, która opracowuje unikalne koncepcje budowy domów mobilnych na kołach, definiujące nową kategorię pojazdów rekreacyjnych typu kabriolet. W ostatnim czasie firma stanęła przed zadaniem stworzenia nowej designerskiej deski rozdzielczej w samochodzie kempingowym.

Skanery 3D case study

Aby mieć pewność, że wszystkie gniazda do panelu klimatyzacji i ekranu multimediów będą kompatybilne z deską rozdzielczą, która była zamontowana fabrycznie, oraz żeby ograniczyć czas i koszty związane z jej poprawnym wykonaniem, firma Skydancer postanowiła skorzystać ze zdobyczy technologii 3D. Na jej zlecenie wykonaliśmy usługę skanowania oraz stworzenia na tej podstawie w technologii inżynierii odwrotnej obiektu w 3D.

W tym celu wycięto ze starej deski rozdzielczej fragment obejmujący gniazda do montażu panelu klimatyzacji oraz panelu ekranu multimediów z okolicami. Oryginalny detal został wykonany z 4 części, które zostały połączone częściowo przez zgrzewanie, a częściowo przez śruby. Aby zapewnić skanerowi 3D możliwość uchwycenia jak największej powierzchni, detal został podzielony na części, a każda z części była skanowana osobno. Dodatkowo wykonano jeden skan wersji złożonej, zmontowanej.

Do digitalizacji został wykorzystany skaner 3D FreeScan UE 11 firmy Shining 3D, który zapewnił szybkie pozyskanie szczegółowych danych detalu. Cały proces skanowania 3D oraz wygenerowania pliku do formatu STL zajął zaledwie kilkanaście minut.

case study deska rozdzielcza

W kolejnym kroku do wykonania modelu CAD na podstawie skanu wykorzystano oprogramowanie Design X. Wymodelowano oddzielnie 4 fragmenty – tak jak w oryginalnym detalu – a następnie złożono w jedną całość. Klientowi pozostawiono decyzję co do zmian konstrukcyjnych względem oryginalnej koncepcji. W trakcie modelowania utrzymywano dokładność bryły w odniesieniu do skanu zgodnie z wymaganiami klienta. Do tego celu wykorzystano funkcję analizy dokładności znajdującą się w oprogramowaniu Design X.

case study skaner 3D FreeScan UE 11

Podsumowanie: dzięki powstałemu modelowi CAD SkyDancer zyskał pewność, że wszystkie gniazda do panelu klimatyzacji i ekranu multimediów będą kompatybilne z oryginałem deski rozdzielczej, oraz ograniczył czas i koszty związane z jej poprawnym wykonaniem.

skanery 3D przemysłowe

Dowiedź się więcej o możliwościach skanera 3D FreeScan UE11

Case study | Więcej przykładów zastosowań skanerów 3D

0 Points


Facebook
YouTube
LinkedIn