Do stworzenia formy lub przygotowania wyrobu na obrabiarce CNC niezbędny jest model 3D – najczęściej w jednym z formatów CAD. Jeżeli chcemy wyprodukować obiekt taki sam lub bardzo podobny, a nie mamy dokumentacji od producenta, prawie niemożliwe jest dokładne 1:1 stworzenie go ręcznie przez projektanta – szczególnie w przypadku, gdy obiekt ma skomplikowany kształt. W takim przypadku, aby pozyskać taki model firmy wykorzystują skanery 3D.
Skanery 3D pobierają dane przestrzenne z dokładnością nawet 5μm (0,005 mm), a następnie tworzą model 3D w formacie siatki trójkątów (np. stl, obj, ply). Siatkę tę można wykorzystać bezpośrednio do drukarki 3D lub przerobić na model CAD. (przeczytaj artykuł jak działa skaner 3D.)
Aby stworzyć model CAD ze skanu 3D, potrzebne jest oprogramowanie do projektowania 3D. Zdecydowanie przyspieszają ten proces dedykowane narzędzia do inżynierii odwrotnej, w które wyposażone jest wiele programów 3D (np. Design X, Solid Edge itd, prawie wszystkie sprzedawane przez nas skanery zawierają w cenie oprogramowanie 3D z modułem do inżynierii odwrotnej Solid Edge Shining 3D Edition). Poprzez wykonywanie np. przekrojów naszego modelu .stl zbierane są informacje o wymiarach modelu, które następnie wykorzystuje się je do stworzenia modelu.
Model CAD pozwala na stworzenie formy lub umożliwia już wytworzenie wyrobu na obrabiarce CNC. W poniższym przykładzie opisujemy konkretny przykład skanowania 3D w celu wycięcia formy na maszynie CNC.
Przykład: Firma C-Tech, zleciła nam skan pokrywy silnika samochodu Mercedes. Nasz klient chciał wytworzyć tę pokrywę z innego materiału wprowadzając jedynie drobne poprawki do designu.