Skanowanie laserowe w kryminalistyce

9 powodów, dla których warto korzystać ze skanowania laserowego w kryminalistyce

Skanowanie laserowe szybko zyskuje popularność i staje się coraz bardziej powszechne w środowiskach organów ścigania i rekonstrukcji wypadków. W ciągu ostatnich kilku lat sprzęt oraz oprogramowanie znacznie ewoluowały, tworząc jeszcze prostszy i bardziej dostępny system do rejestrowania ogromnej ilości szczegółów w krótkim czasie.

Oto 9 z wielu powodów, dla których warto rozważyć zastosowanie skanerów laserowych w kryminalistyce:

1) Łatwość w użyciu: Wielu producentów zmierza w kierunku uproszczenia interfejsu, dzięki czemu obsługa skanera bardziej przypomina aparat cyfrowy niż skomplikowany instrument pomiarowy.

2) Przenośność: Skanery laserowe są obecnie mniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, co ułatwia ich rozmieszczenie na miejscu przestępstwa/wypadku.

3) Bezpieczeństwo: Dane mogą być zbierane na odległość, a niektóre skanery dokonują pomiarów z odległości ponad 300 metrów. Pozwala to operatorowi na skanowanie sceny w bezpieczny sposób. Dodatkowo skanery laserowe mogą zebrać do 2 000 000 punktów na sekundę przy średnim czasie skanowania wynoszącym kilka minut. Mniej czasu na miejscu zdarzenia oznacza mniej czasu na potencjalne zagrożenie przebywających na nim osób. Warto zaznaczyć, że lasery klasy I używane w skanerach laserowych, tworzą naprawdę bezpieczne środowisko podczas skanowania.

4) Szybkość i wydajność: Pełne skany w kolorze można zarejestrować w ciągu zaledwie kilku minut, tworząc wirtualną scenę z dużą dokładnością i szczegółowością, którą można wielokrotnie odtwarzać bez fizycznej podróży do miejsca zdarzenia. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod pomiaru/dokumentowania sceny, skanowanie laserowe pozwala badaczom znacznie szybciej obserwować wirtualną scenę.

5) Tworzenie różnorodnych materiałów: Po zeskanowaniu sceny, z danych można wyodrębnić lub utworzyć różne rodzaje produktów końcowych. Na przykład z danych skanowania można utworzyć wszystko: od tradycyjnego rysunku 2D po szczegółową animację 3D.

6) Opłacalność: skanery laserowe stają się coraz bardziej porównywalne pod względem ceny z tachimetrami, które są tradycyjnie używane do dokumentowania wypadków drogowych.

7) Specjalistyczne narzędzia pomiarowe: Oprogramowanie do analizy kryminalistycznej na podstawie danych 3D zawiera teraz również specjalne narzędzia do pomiaru rozprysku krwi i trajektorii pocisku, wysokości świadka/podejrzanego itp.

8) Łatwe udostępnianie: dostępnych jest coraz więcej narzędzi programowych do przeglądania i dokumentowania danych skanowania bez konieczności instalowania oprogramowania lub zakupu dodatkowych licencji.

9) Archiwizacja sceny: Kiedy scena została zeskanowana laserowo, została w zasadzie zamrożona w czasie, zachowana do przyszłych wirtualnych wizyt przez każdego, kto chciałby zbadać scenę. Pozwala to również na wykonanie pomiarów, które niekoniecznie były uważane za ważne w momencie przechwytywania.

 

 

Dowiedź się więcej na temat skanowania 3D wielkopowierzchniowego

Zobacz więcej

Masz pytania?

Wypełnij formularz lub skontaktuj się bezpośrednio z naszym ekspertem od inwentaryzacji 3D

    Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny lub mailowy w celu przedstawienia oferty.

    Polityka prywatności dostępna tutaj

    [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]


    0 Points


    Facebook
    YouTube
    LinkedIn