Jak skutecznie przeprowadzić pomiar 3D dużych form aluminiowych

Skanowanie 3D dużych form aluminiowych

Szybki rozwój i ogromne postępy techniczne w różnych branżach w sprawiły, że projektowanie produktów stało się bardziej złożone i pojawiła się duża ilość niewidocznych i różnorodnych konturów form. Skutkiem tego są rosnące wymagania dotyczące precyzji obróbki form, przez co dyscyplina pomiarów form staje w obliczu bezprecedensowych wyzwań.

Tradycyjne metody pomiaru formy są zwykle wykonywane ręcznie przy użyciu narzędzi do pomiaru styków, takich jak na przykład mikrometry. Dzięki nim można jednak zmierzyć tylko kilka atrybutów, takich jak szerokość, wysokość i głębokość formy, podczas gdy krzywizna powierzchni i wgłębionych powierzchni jest trudna do zmierzenia. Te metody pomiarowe są nie tylko skomplikowane i czasochłonne, ale również trudno jest zapewnić jakość pomiaru i dokładność wielkogabarytowych form. Sprawia to, że pomiar formy jest bardzo czasochłonną i pracochłonną częścią produkcji przemysłowej.

metody pomiaru

Tradycyjne narzędzia pomiarowe. Źródło obrazu: Baidu

Z tego właśnie powodu bezdotykowy pomiar skanerem 3D stopniowo przyciągał uwagę branży produkcji form i obecnie jest jedną z głównych metod przemysłowych pomiarów form ze względu na możliwość przezwyciężenia braków tradycyjnych metod pomiarowych i uzyskania wysokiej jakości kontroli.

Skanowanie 3D – odpowiedź na wymagający pomiar wytworzonego produktu

Fabryka form wykonała zgodnie z potrzebami klienta aluminiową formę o wymiarach 1,5 m × 1 m. Ze względu na to, że wielu przypadkach forma nie może osiągnąć wymaganej dokładności po wyprodukowaniu, pomiar formy staje się niezbędnym etapem w procesie wytwarzania wyrobów przemysłowych.

Ze względu na duży rozmiar produktu tradycyjne ręczne narzędzia pomiarowe nie są w stanie dokładnie uzyskać wyczerpujących informacji o formie. Aby rozwiązać obecny dylemat słabych wyników pomiarów i nieefektywnych prac pomiarowych, fabryka form zdecydowała się na użycie ręcznego skanera 3D do wykonywania pomiarów 3D formy.

Proces pomiaru i kontroli

Do tego procesu pomiarowego fabryka form wybrała ręczny skaner 3D z podwójnym niebieskim światłem EinScan HX . Integracja niebieskiego lasera i niebieskiego źródła światła LED w EinScan HX pozwala na zastosowanie skanera 3D w różnych scenariuszach pomiarowych. Dodatkowo urządzenie jest przenośne oraz proste w obsłudze dzięki czemu szybkość skanowania jest na bardzo wysokim poziomie. To sprawia, że złożone środowisko pracy w fabryce nie jest już skomplikowaną przeszkodą podczas procesu pomiarowego, ale wyzwaniem, z entuzjazmem przyjętym przez EinScan HX, który w znaczący sposób poprawia jakość wykonywanych pomiarów.

Skaner 3D EinScan HX

Skaner 3D EinScan HX

Krok 1: Zastosowanie punktów odniesienia

Do tego skanowania wybrano tryb skanowania laserowego EinScan HX. Przed skanowaniem na odblaskowej aluminiowej formie obrabianej naniesiono punkty odniesienia.

skanowanie 3d formy aluminiowej

Krok 2: Skanowanie 3D

Tryb laserowy ma prędkość skanowania aż 480 000 punktów / sek. Dzięki temu technik poświęcił tylko 10 minut na bezpośrednie uzyskanie pełnych, precyzyjnych danych modelu 3D formy aluminiowej.

pomiary 3D

Krok 3: Pomiary 3D

W celu sprawdzenia, czy forma aluminiowa spełnia wymagania dotyczące dokładności, zeskanowane dane formy aluminiowej i model cyfrowy pierwotnego projektu zostały zaimportowane do oprogramowania pomiarowego Geomagic Control X. Po wyrównaniu współrzędnych przeprowadzono analizę porównawczą odchyleń przy użyciu chromatogramu w celu uzyskania opisanego wykresu odchylenia. Ostatecznie raport pomiarowy został wyeksportowany.

wyniki skanowania 3d

W powyższym studium przypadku przedstawiliśmy zastosowanie EinScan HX z wykorzystaniem trybu laserowego do pomiaru wielkogabarytowych form aluminiowych. Cały proces trwał mniej niż 30 minut od zastosowania punktów odniesienia poprzez skanowanie 3D do uzyskania końcowego raportu z analizy porównawczej. Metoda ta pozwoliła zaoszczędzić dużo czasu w stosunku do tradycyjnych metod pomiarowych i rozwiązała wiele problemów parametrycznych, których nie są w stanie wykryć tradycyjne narzędzia pomiarowe.

Skaner 3D EinScan HX: jedno urządzenie, dwa źródła światła, nieograniczone zastosowania

EinScan HX w innowacyjny sposób łączy niebieskie źródło światła LED i niebieski laser w jednym urządzeniu, które oferuje kluczowe zalety obu technologii skanowania 3D: szybkość i wydajność strukturalnego światła LED oraz precyzję i szczegółowość lasera w jednym skanerze 3D. EinScan HX to wielofunkcyjne urządzenie, kompatybilne z różnymi materiałami powierzchniowymi i obiektami o różnych rozmiarach.

Ponadto, wybierając tryb szybkiego skanowania EinScan HX, niebieskie źródło światła LED może być używane do skanowania 3D części formy o oczywistych właściwościach bez konieczności przyklejania markerów. Poprawia to efektywność całego procesu pozyskiwania danych, a także zapewnia szybkie pomiary wytwarzanych produktów.

Dowiedź się więcej na temat laserowego mobilnego skanera 3D na światło niebieskie

0 Points


Facebook
YouTube
LinkedIn