Skaner 3D EinScan HX w służbie ratownictwa medycznego

Doposażanie pojazdów ratunkowych przy pomocy skanera 3D EinScan HX

Video: Doposażanie karetek pogotowia i pojazdów ratunkowych z wykorzystaniem skanera 3D EinScan HX.

System Strobel to producent pojazdów użytkowych specjalizujący się w karetkach pogotowia, transporcie pacjentów i pojazdach ratunkowych. Ich głównymi produktami są tradycyjne zabudowy nadwoziowe, przerobione samochody dostawcze i sedany, ale także inne specjalistyczne pojazdy użytkowe. Każdy pojazd, poza motoryzacją i układem napędowym, łącznie z wyposażeniem, jest projektowany i wytwarzany własnoręcznie. System Strobel eksportuje swoje produkty do ratowników medycznych, agencji pomocy, straży pożarnej i policji na całym świecie.

Firma poza małymi wyjątkami na każdym etapie produkcji polega na pracy ręcznej. Wspomnianym odstępstwem od reguły jest wykorzystywanie skanera 3D EinScan HX do usprawnienia procesu projektowania i inżynierii.

Dostosowywanie Audi A6 do pojazdu ratunkowego

Pojazd ratunkowy

Audi A6 sedan na linii produkcyjnej System Strobel.

Przyjrzyjmy się konstrukcji bazowej wnętrza nowiutkiego Audi A6. Ten sedan po ukończeniu będzie służył zespołowi składającemu się z kierowcy oraz lekarza do ratowania między innymi życia ludzkiego. Dlatego właśnie tak ważne jest odpowiednie wybranie i dopasowanie dodatkowego wyposażenia w tym pojeździe.

Przede wszystkim jest to pojazd transportowy, ale musi mieścić też pokaźną ilość wyznaczonego sprzętu, który ma być bezpiecznie przechowywany oraz łatwo dostępny i funkcjonalny w bardzo intensywnym środowisku pracy. Najważniejsza część schowka znajduje się w bagażniku, który zawiera nadbudowę opartą na szynach ze stali nierdzewnej, podzieloną na wiele ciężkich szuflad i pojemników.

Skaner 3D EinScan HX: modernizacja przepływu pracy

W przeszłości inżynier wykonywał ręcznie pomiary całego bagażnika za pomocą wielu narzędzi pomiarowych, aby odbudować go cyfrowo przed zaprojektowaniem nadbudowy. Było to bardzo czasochłonne i pracochłonne zadanie podatne na błędy.
Zastosowanie skanera 3D EinScan HX stało się prawdziwym przełomem, który pozwolił usprawnić pracę System Strobel, ponieważ znacznie podniósł dokładność pomiaru i skrócił czas potrzebny na zebranie i udokumentowanie wszystkich istotnych cech bagażnika. Przyjrzyjmy się, jak działa jego personalizacja za pomocą EinScan HX.

Skaner 3D EinScan HX

Zdjęcie 2: Skaner 3D EinScan HX – modernizacja przepływu pracy System Strobel na linii produkcyjnej.

Proces skanowania 3D odbywa się tuż przy linii produkcyjnej. Skaner 3D i notebook są wygodnie umieszczone na wózku na kółkach. Następnie w odpowiednich miejscach w bagażniku zostają naklejone markery. Aby uzyskać maksymalną precyzję i ze względu na bardzo ciemną powierzchnię, wybrano tryb skanowania laserowego. Rozdzielczość jest ustawiona na 0,5 mm. Korekty, takie jak jasność, są dokonywane podczas skanowania 3D na bieżąco. Digitalizacja za pomocą EinScan HX nie tylko eliminuje proces rekonstrukcji, ale także tworzy plan dla wszystkich późniejszych prac pomiarowych.

Zdjęcie 3: Skanowanie bagażnika Audi A6 za pomocą EinScan HX w trybie skanowania laserowego.

Skanowanie 3D markery

Zdjęcie 4: EinScan HX pomaga Systemowi Strobel w łatwym i wydajnym uchwyceniu wszystkich cech bagażnika Audi w 3D.

Zdjęcie 5: Dane bagażnika w oprogramowaniu ExScan 3D.

Po przechwyceniu chmury punktów jest ona poddawana obróbce końcowej za pomocą Geomagic Essentials i eksportowana jako plik STEP, w celu połączenia z oprogramowaniem CAD.

Obraz 6: Chmura punktów jest przetwarzana w Geomagic Essentials obok linii produkcyjnej.

Po powrocie do biura można od razu rozpocząć projektowanie 3D. Zaletą pracy z danymi ze skanowania jest to, że np. nietypowo ukształtowane łączniki mogą być wykonane z jeszcze większą dokładnością i znacznie krótszym czasie.

Projekt CAD niestandardowej konstrukcji bagażnika Audi

Zdjęcie 7: Projekt CAD niestandardowej konstrukcji bagażnika Audi.

Po ukończeniu planów komponenty są projektowane i instalowane.

Zdjęcie 8: Ostateczna konstrukcja po zamontowaniu w bagażniku.

System Strobel wybrał EinScan HX ze względu na jego niezrównaną uniwersalność i stosunek ceny do wydajności. Skaner 3D umożliwia System Strobel usprawnienie i zdigitalizowanie przepływu pracy, pozostając wiernym kunsztowi najwyższej jakości, ergonomicznych, bezpiecznych i niezawodnych pojazdów i sprzętu ratującego życie każdego dnia.

Dowiedź się więcej na temat skanera 3D EinScan HX

Skaner 3D EinScan HX
0 Points


Facebook
YouTube
LinkedIn