Kirchhoff Polska skutecznie przewiduje sprężynowanie stali wysoko wytrzymałościowych (UHSS) przy pomocy PAM-STAMP

Zapraszamy do przeczytania case study opisującego wdrożenie systemu PAM-STAMP w firmie Kirchhoff Polska. Zaawansowane możliwości rozwiązania ESI Group umożliwiły firmie precyzyjne  przewidywanie sprężynowania stali wysoko wytrzymałościowych (UHSS).

Wyzwanie

Nowe, lżejsze materiały gwarantują lepsze produkty, ale także przynoszą kolejne wyzwania. W przypadku Kirchhoff Polska wykorzystanie stali o bardzo wysokiej wytrzymałości (UHSS) spowodowało problemy z nadmiernym sprężynowaniem. Zmusiło to firmę do ponownego przemyślenia sposobu, w jaki projektują i zatwierdzają konstrukcję oprzyrządowania.

Z pomocą oprogramowania symulacyjnego ESI PAM-STAMP matryce oraz procesy kształtowania mogą zostać zaprojektowane prawidłowo już za pierwszym razem i w czasie krótszym niż kiedykolwiek wcześniej.

Historia

W ciągle zmieniającym się świecie motoryzacji, jedyną rzeczą, która wydaje się stała jest nieustanny nacisk wykonawców na tworzenie lżejszych pojazdów w coraz krótszym czasie. Odpowiadając na potrzeby zmniejszenia masy, większego znaczenia nabierają stale o bardzo wysokiej wytrzymałości (UHSS). Jest to bardzo lekka alternatywa dla tradycyjnych gatunków, pozwalająca znacznie ograniczyć emisję CO2.

Wadą w przypadku zastosowania UHSS  jest sprężynowanie, które występuje po operacjach formowania. Wcześniej firma projektowała oprzyrządowanie za pomocą metody próby i błędów polegając na doświadczeniu projektantów. Stojąc przed wyzwaniem UHSS, uznano iż podejście to wymaga zmiany. Aby produkować dobre części konieczne jest zwrócenie się w stronę wirtualnego prototypowania.

Oprogramowanie PAM-STAMP pozwoliło kilkukrotnie zmniejszyć czas redukcji efektu sprężynowania w stosunku do obecnie stosowanej metody prób i błędów. Proces kompensacji wyznacza odprężoną powierzchnię narzędzia, która minimalizuje koszty związane z dodatkowymi zmianami konstrukcyjnymi oraz dodatkową obróbką mechaniczną.” – Dr inż. Paweł Bałon Starszy Projektant Narzędzi oraz Inżynier Symulacji w Kirchhoff Polska.

Wykorzystanie przez Kirchhoff Polska  oprogramowania ESI PAM-STAMP  umożliwiło właściwą weryfikację oprzyrządowania i procesów formowania. Teraz, z modelami CAD narzędzi firma jest w stanie przewidzieć sprężynowanie detalu po każdej operacji formowania i automatycznie skorygować powierzchnię narzędzia w celu jego ograniczenia. Części mogą być formowane bez pęknięć i fałd oraz w wymaganej tolerancji. Liczba fizycznych prób znacząco spadła.

Zespół  Kirchhoff Polska przekonał się, że PAM-STAMP jest nie tylko przydatny do wytwarzania detali mieszczących się w zadanej tolerancji, ale także w określaniu i prognozowaniu możliwości formowania. Pozwala to projektować optymalne i niezawodne procesy produkcyjne.

0 Points


Facebook
YouTube
LinkedIn