JSP usprawnia dokładność produkcji foteli dzięki ESI – Virtual Seat

JSP jest światowym dostawcą materiałów polipropylenowych (EPP) ARPRO®, które używane są  do produkcji szerokiej gamy elementów samochodowych. Materiał ARPRO® dzięki doskonałemu współczynnikowi wytrzymałościowo-obciążeniowemu jest szeroko stosowany w siedzeniach w celu znacznego zmniejszenia ciężaru. Ponadto jest on bardzo wszechstronny, dzięki czemu siedzenia można łatwo zaprojektować kontrolując punkt H dla różnych modeli kierowcy/pasażera.

Wyzwanie

Kiedy firma JSP zaczęła osadzać plastikowe i metalowe elementy w fotelach wykończonych w polipropylenowo rozszerzonych materiałach (ARPRO® Expanded Polypropylene – EPP), odkryto, że skurcz po produkcji jest bardzo trudny do przewidzenia. Stosowane przez nich metody CAE nie uwzględniały efektów termicznych podczas skurczu, więc symulacje produkcji były niewiarygodne. W konsekwencji wymagało to większego nakładu pracy, co powodowało wydłużenie czasu opracowywania procesu i zwiększenie kosztów.

Korzyści

Dzięki rozwiązaniu ESI Virtual Seat Solution (VSS) firma JSP mogła zdefiniować docelowy kształt, w tym również z wkładkami z tworzywa sztucznego lub metalowego, w celu określenia odpowiedniej gęstości pianki ARPRO® oraz do obliczenia kształtu formy w celu uzyskania wymaganej geometrii każdego komponentu, po procesie formowania i utwardzania.

„Rozwiązanie do wirtualnego prototypowania siedzeń pozwoliło JSP dokładnie przewidzieć zniekształcenia części podczas ich utwardzania. W rezultacie udało nam się wytworzyć formy, które kompensowały zniekształcenia, oszczędzając ogromną ilość czasu, wysiłku i pieniędzy. Ta poprawa zdolności to dla firmy JSP przewaga konkurencyjna, którą możemy wykorzystać do poszerzenia działalności i zwiększenia udziału w rynku” – Kipp Boegner, kierownik ds. Inżynierii – JSP.

0 Points


Facebook
YouTube
LinkedIn