Ile kosztuje i jaki skaner 3D kupić?

Ile kosztuje i jaki skaner 3D kupić?
Jaka jest cena skanera 3D?

Podane kwoty są orientacyjnymi cenami netto.

Sporo osób, które zaczynają się interesować się technologią skanowania 3D zastanawia się, jaka jest cena skanera 3D i jakie urządzenie wybrać? Trudno znaleźć jednoznaczne odpowiedzi na te pytania, z tego względu, że na rynku są skanery 3D od 1000 zł nawet do 300.000 zł.

Możemy jednak założyć, że profesjonalny skaner 3D wystarczający do pracy projektowej w przemyśle kosztuje w okolicach 40.000 zł. Stworzyliśmy jednak ten artykuł, po to, abyś po jego przeczytaniu wiedział jakie urządzenie jest odpowiednie do Twoich potrzeb oraz jaka jest cena skanera 3D dopasowanego do Twojej firmy.

Precyzja skanera 3D

To jeden z najważniejszych parametrów skanera 3D. Im wyższą precyzję ma urządzenie, tym droższe podzespoły oraz technologie posiada, przez co cena skanera 3D jest wyższa. Poniżej w tabeli pokazano przykładowe ceny skanerów w zależności od ich precyzji:

Nazwa Skanera 3D

Cena (netto)

Dokładność skanowania

EinScan SP

Około 11 000

0,05 mm

EinScan Pro 2X V2

Około 27 000 zł

0,04 mm (tryb stacjonarny)
0,045 mm (tryb ręczny HD)
0,1 mm (tryb ręczny szybki)

EinScan HX

Około 49 000 zł

0,05 mm (szybki skan)
0,04 mm (skan laserowy)

OptimScan 5M Plus

Około 100 000 zł

0,005 mm

Skanery 3D z wyższą precyzją zakupuje się najczęściej w celach kontroli wymiarów czy w bardziej wymagających branżach i projektach, gdzie ważna jest wysoka dokładność. Do inżynierii odwrotnej (tworzenie modelu CAD z fizycznego obiektu) nie zawsze wymagana jest, tak wysoka precyzja, ponieważ wiele zależy od indywidualnych potrzeb każdego klienta. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów firm i wybranych przez nie skanerów 3D.

Przykłady:

1. Firma z branży narzędziowej produkująca części do maszyn ma zamiar pozyskiwać modele wyprodukowanych narzędzi oraz kontrolować ich rozmiary porównując z projektami bazowymi. Wymagana jest bardzo wysoka precyzja, dlatego firma postanowiła zakupić skaner OptimScan 5M Plus za kwotę 100.000 zł.

 1. Firma, która zajmuje się modyfikacjami samochodów z branży automotive, chce zakupić skaner 3D. Na podstawie modeli stworzonych przez skaner 3D chce dopasowywać nowe elementy do pojazdów oraz modyfikować części. Dla firmy wymagana jest precyzja 0,04 mm, dlatego postanowiła zakupić skaner EinScan HX, który osiąga zakładaną dokładność w trybie skanowania laserowego oraz dodatkowo bardzo dobrze radzi sobie z powierzchniami refleksyjnymi, jak karoseria samochodu.

Jaka wielkość obiektów będzie skanowana?

Kolejnym ważnym parametrem, po precyzji kluczowe jest ustalenie wielkości obiektów, które będą skanowane. Skanując niewielkie detale, które w całości zmieszczą się w polu roboczym skanera, dobrym wyborem będzie skaner stacjonarny, który może osiągnąć większą precyzję niższym kosztem, przez co będzie stosunkowo tańszy.

Przy założeniu, że 2 skanery: ręczny oraz stacjonarny osiągają taką samą precyzję, cena skanera 3D stacjonarnego będzie niższa. Np. skanując niewielkie obiekty ( do 10 cm x 10 cm x 10 cm) możesz osiągnąć dokładność 0,05 mm skanerami stacjonarnymi, które są tańsze (około 11.000 zł za skaner 3D EinScan SP V2) z kolei, aby osiągnąć taką precyzję w trybie ręcznym szybkim musimy wydać więcej (EinScan Pro 2X V2 za  27.000 zł). Tryb ręczny wykorzystywany jest do skanowania obiektów o większych wymiarach jak np. samochód, lub jego elementy.

skanowanie 3d samochodu

Bywa, że specyfika danej działalności wymaga skanowania zarówno dużych i małych obiektów. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zakup skanera hybrydowego, który pozwala na skanowanie stacjonarne małych obiektów (osiągając większą precyzję) oraz ręczne większych obiektów (przy zachowaniu nieco mniejszej precyzji).

Skanowanie 3D wielkich obiektów np. budowle

Do skanowania budowli, samolotów lub innych tak dużych obiektów potrzebne będą skanery 3D dalekiego zasięgu. W przypadku najpopularniejszego w Polsce skanera 3D wykorzystywanego do wyżej wymienionych celów –  FARO Focus cena takiego urządzenia wynosi ok. 130.000 zł. Skanery 3D dalekiego zasięgu osiągają precyzję do 1 mm, a czas potrzebny za zeskanowanie obiektru np. kościoła trwa zaledwie kilka godzin.

Skaner 3D Faro Focus

Przykłady:

1. Firma odlewnicza ma zamiar kontrolować wymiary wykonanych odlewów. Spora część z nich to duże obiekty, a ich średnica przekracza 8 m. Firma postanowiła zakupić skaner ręczny FreeScan UE Pro, którego cena wynosi 100.000 zł. Pozwala to firmie skanować nawet duże elementy z dokładnością aż do 0,02 m.

 1. Przedsiębiorstwo z branży budowlanej zdecydowało się zakupić skaner 3D do inwentaryzacji budynków. Przez wzgląd na wielkość skanowanych obiektów potrzebowało skanera dalekiego zasięgu, dzięki któremu może w ciągu maksymalnie kilku godzin zeskanować kondygnacje budynku. Firma zdecydowała się zakupić skaner 3D FARO Focus za kwotę 130.000 zł, dzięki któremu wykonuje skany z precyzją 1 mm.

Technologia światła strukturalnego czy laserowa – jaką wybrać?

Po ustaleniu precyzji oraz rozmiarów skanowanego obiektu ważnych jest jeszcze kilka czynników, które mogą spowodować, że kwota, którą będziemy musieli przeznaczyć za zakup skanera 3D się zwiększy. Urządzenia te mogą działać w kilku różnych technologiach, a dwie najważniejsze z nich to technologia światła strukturalnego i laserowa.

Urządzenia na światło laserowe są zazwyczaj droższe, mają jednak większe możliwości (np. cena skanera laserowego 3D FreeScan UE Pro to około 100.000 zł a EinScan Pro 2X V2 na światło strukturalne to wspomniana wcześniej kwota 27.000). Aby dowiedzieć się jaka będzie najlepsza technologia dedykowana dla Twojej działalności, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 • Czy skanowanie będzie przebiegało w trudnych warunkach oświetleniowych, gdzie będzie bardzo ciemno lub bardzo jasno?

Urządzenia wykorzystujące światło strukturalne gorzej sprawdzą się przy pracy w skrajnych warunkach oświetleniowych. Skanery na światło strukturalne muszą wyraźnie „widzieć” światło rzucane przez urządzenie, które w przypadku zbyt intensywnego oświetlenia zewnętrznego będzie mało jasne. Skaner ten gorzej radzi sobie również w miejscach zbytnio zacienionych. Mniejszą czułość na światło posiadają skanery laserowe, które dzięki wykorzystaniu innej technologii bezproblemowo pracują w ciężkich warunkach oświetleniowych.(więcej o działaniu różnych technologii możesz przeczytać w naszym e-book’u)

 • Czy skanowane obiekty będą czarne lub bardzo błyszczące?

Jeżeli odpowiedź jest pozytywna, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie zakup skanera 3D laserowego, który lepiej sobie radzi z tego typu powierzchniami. Gdybyśmy z kolei chcieli zastosować technologię światła strukturalnego, konieczne jest pokrycie obiektu sprayem matującym, który pozwoli otrzymać dokładny model 3D.

 • Czy skanowani będą ludzie lub inna żywa tkanka?

Nawet niewielki ruch skanowanego obiektu zmniejsza precyzję, a nawet uniemożliwia przeprowadzenie skanowania 3D, dlatego do digitalizacji ludzkiego ciała lub innej żywej jednostki najlepiej wykorzystać dedykowany skaner 3D tj. EinScan H2 za 24 000 zł. To urządzenie na światło podczerwone pozyskuje dane o kolorach, umożliwia skanowanie ciemnych elementów jak np. włosy oraz przede wszystkim jest w pełni bezpieczny i nieinwazyjny dla oczu. Wydaje skanery 3D potrafią wykonać skan całego człowieka już w 100 sekund.

Wszystkie ceny w niniejszym artykule to ceny netto, mają charakter orientacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Staramy się aktualizować ten post podając aktualne ceny skanerów 3D, jednak robimy to co pewien czas. Aby poznać najbardziej aktualne ceny wyślij nam zapytanie ofertowe.

Poznaj naszą szeroką ofertę profesjonalnych skanerów 3D

 

Masz pytania dotyczące skanerów 3D? Daj znać, jak możemy Ci pomóc

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę VPI Polska z siedzibą w Krakowie przy ul. Ciepłowniczej 23 w celu przedstawienia informacji handlowych telefonicznie, e-mailowo lub poprzez newsletter

  Polityka prywatności dostępna tutaj

  [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]


  0 Points


  Facebook
  YouTube
  LinkedIn