Firma z branży geodezyjnej zwiększa zyski po wdrożeniu skanera 3D

Firma Inobatec, działająca w branży geodezyjno-pomiarowej, chciała poszerzyć zakres swoich usług, dotrzeć do dużych projektów, a tym samym zwiększyć zyski. W tym celu Inobatec zakupił skaner laserowy 3D. W jaki sposób wdrożenie skanera 3D przyczyniło się do rozwoju firmy i wzrostu przychodów?

Dlaczego firma postanowiła wdrożyć skaner 3D?

Na początku działalności firma świadczyła jedynie podstawowe usługi geodezyjne, jednak ze względu na wzrost zainteresowania nowoczesnymi rozwiązaniami, zaczęła digitalizować budynki i obiekty do modeli 3D. Inżynierowie wykorzystywali najpopularniejsze metody w tamtym czasie: fotogrametrię, tachimetry oraz ręczne pomiary laserowe. Jednak po pewnym czasie zauważono, że dużo pomiarów wykonanych jest niedokładnie, firma odrzuca wiele trudniejszych i skomplikowanych projektów, a usługi nie przynoszą dużego zysku.

„Rozpoczęliśmy poszukiwania urządzenia, które pozwoli nam pobrać dane całego otoczenia do modelu 3D i przyniesie oczekiwany zwrot z inwestycji” – mówi kierownik firmy Mario Mobius. “Znaleźliśmy rozwiązanie na targach w Hamburgu w 2007 roku, był to mały i mobilny skaner 3D FARO Focus, który szybko wdrożyliśmy do naszej firmy”.

Jakie korzyści wniósł do firmy skaner laserowy?

Mario Möbius stwierdził, że skaner 3D dał firmie możliwości, które pozwoliły uniknąć jednego z największych problemów firm geodezyjnych – braku pomiaru elementu, którego klient zapomniał uwzględnić lub nie wiedział o nim przed pomiarami.

Projekty często są tak kompleksowe, że klient nie określa wystarczająco konkretnie, co potrzebuje zeskanować lub dopiero po otrzymaniu projektu ma dodatkowe oczekiwania co do wymaganych wymiarów. W przypadku tradycyjnych metod jest to problemowa sytuacja, ponieważ wymagane są ponowne pomiary. Dzięki skanerowi laserowemu 3D pobiera się wszystkie widoczne dane i dlatego firma jest zawsze przygotowana na specjalne życzenia dotyczące pomiarów dodatkowych elementów.

Firma Inobatec zwiększyła zakres swoich usług o innowacyjną technologię i dzięki temu świadczy usługi skanowania 3D nowym firmom, zwiększając tym samym zyski. Przykłady współpracy, które podaje Inobatec to:

  • przedsiębiorstwa zajmujące się przebudową budynków zabytkowych i historycznych – każdy taki budynek przed zmianą potrzebuje dokładnej inwentaryzacji, która może być wykonana za pomocą skanera 3D. W 2019 roku przeprowadzono skanowanie 3D zamku Wallerstein oraz budynku typu „Kontorhaus” w Berlinie,
  • skanowanie budynków do przebudowy, których rozbiórka jest nie opłacalna lub niemożliwa. Przykładem jest przebudowa 22 piętrowego budynku w miejscowości Baden Baden (proces skanowania tego obiektu opisaliśmy poniżej),
  • długookresowy kontrakt ze stocznią we Friedrichshafen, która potrzebuje wykonania modeli 3D budowanych statków,
  • współpraca z firmami farmaceutycznymi, którym Inobatec skanuje fabryki, a następnie dostarcza modele budynków (zawierające projekty systemów do ogrzewania, wentylacji czy sieci hydraulicznych – wszystko stworzone za pomocą skanera 3D).

Skanowanie 22 piętrowego budynku w Baden Baden – opis przypadku

Jednym z dużych projektów, które zdobyła firma po wdrożeniu skanera 3D była praca przy projekcie przebudowy opuszczonego 22 piętrowego budynku.

Zdjęcie w trakcie skanowania budynku

Jest to jeden z największych budynków w niemieckim mieście Halle-Neustadt. Inwestor wykupił obiekt i w maju 2015 roku rozpoczął prace nad przebudową budynku w akademik studencki.

W pierwszym etapie prac budynek musiał zostać zeskanowany do modelu 3D, aby możliwe było przeprojektowanie obiektu i zaplanowanie całej budowy. Wymogiem inwestora był szybki pomiar z wysoką dokładnością, aby model umożliwił sprawne wykrycie błędów obecnej konstrukcji. Prace pomiarowe nie mogły trwać dłużej niż 1 miesiąc mimo ogromnej powierzchni budynku. Dla kompleksowego przeskanowania i wymodelowania wybrano firmę Inobatec. W jaki sposób firma zdążyła wykonać zlecenie, dostarczając wartościowy model?

Pomiar wydawał się trudny ze względu na to, że w budynku nie było prądu. Urządzenia skanujące musiały działać na wymienną baterię. Dodatkowo wymagane było zeskanowanie ścian razem ze wszystkimi pęknięciami, często w trudnych warunkach oświetleniowych. Do realizacji wykorzystano skaner laserowy z wbudowanymi kamerami HD, ponieważ wiązka lasera doskonale radzi sobie podczas skanowania w trudnych warunkach i pozwala na dokładny pomiar.

Pomimo trudności firma Inobatec dokonała pomiaru całego 22 piętrowego budynku w ciągu 4 tygodni z precyzją skanów do 1 mm. Wykorzystano skaner 3D FARO Focus, który sprawnie dokonywał pomiarów nawet w wymagających warunkach.

Przez cały okres 4 tygodniowego skanowania nie zauważyliśmy żadnych nieprawidłowości ani problemów ze skanerem. Dodatkowo skaner 3D FARO to lekkie urządzenie – jest to szczególnie ważna cecha, biorąc pod uwagę to, że pracownicy musieli zeskanować ogromny budynek — Mario Möbius kierownik projektu z firmy Inobatec.

0 Points


Facebook
YouTube
LinkedIn