Symulacje odlewnicze – 7 powodów, dla których warto wybrać system ProCAST

Dobór właściwej technologii procesu odlewania, która zagwarantuje zdrowy odlew i zminimalizuje braki to bardzo często trudne i złożone wyzwanie. Z jednej strony wymaga dużej wiedzy i doświadczenia praktycznego, ale i bardzo często poparte musi być profesjonalną symulacją komputerową, dającą niezbędne wskazówki i podpowiedzi. Tak więc użycie systemów symulacyjnych staje się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym i często koniecznym. Ale czym różnią się systemy symulacyjne i na co warto zwrócić szczególną uwagę przy zastosowaniu każdego z nich do symulacji określonej technologii?

Poniżej przedstawiamy 7 wyróżników systemu ProCAST.  Mamy nadzieję, że wiedza ta pozwoli Państwu podjąć obiektywną decyzję  przy wyborze metody czy wykonawcy symulacji opracowywanej przez Państwa technologii.

1. Odwzorowanie powierzchni i precyzja

ProCAST bazuje na Metodzie Elementów Skończonych. Dzięki temu jest w stanie bardzo wiernie  odwzorować geometrię zadania oraz precyzyjnie oszacować naprężenia w odlewie. Skutkuje to dużą precyzją obliczeń i wiarygodnością uzyskiwanych symulacji – szczególnie w przypadku odlewów wysokociśnieniowych gdzie najczęściej uwzględnia się w symulacji ruch tłoka.

2. Szybkie definiowanie procesów

System ProCAST wyposażony został w bardzo prosty i intuicyjny interfejs który pozwala na szybkie przygotowanie zadania odlewniczego. System prowadzi użytkownika krok po kroku oraz sam potrafi dobrać większość parametrów co skraca czas przygotowania symulacji do minimum.


3. Bezpośrednie wczytywanie plików CAD 3D

Konkurencyjne systemy często bazują na plikach STL. Podczas generowania takiego pliku traci się informacje o geometrii przez co wyniki symulacji mogą odbiegać od rzeczywistości. ProCAST pozwala wczytać bezpośrednio plik CAD 3D z najpopularniejszych systemów do projektowania.

4. Termodynamiczna baza danych

ProCAST posiada unikalny kalkulator termodynamicznej bazy danych, który pozwala użytkownikowi po wprowadzeniu składu chemicznego stopu automatycznie wyznaczyć te jego właściwości termofizyczne, które będą potrzebne dla wykonania dokładnej symulacji procesów wykonywania odlewów. ProCAST oblicza właściwości takie jak współczynnik przewodzenia ciepła, gęstość, entalpia (ciepło właściwe i ciepło urojone), ścieżka krzepnięcia, temperatura solidus i likwidus, lepkość i in. Przykładowo, zmienić można skład chemiczny stopu (np. zawartość węgla i krzemu w żeliwie) i sprawdzić, jaki to będzie miało wpływ na jakość odlewu.

5. Modułowość i unikatowe środowisko

System ProCAST jest dostarczany jako zestaw modułów. Pakiet podstawowy pozwala na wykonanie symulacji zalewania i krzepnięcia dla większości procesów technologicznych odlewania, dowolnych stopów oraz dowolnych materiałów formierskich. Kolejne moduły mogą być wykorzystywane przez klientów w zależności od bieżących potrzeb i aktualnie wykorzystywanej technologii.

6. Czas obliczeń i możliwość restartu

Systemn ProCAST jest w stanie maksymalnie skrócić czas potrzebny na obliczenia. Wersja wieloprocesorowa – ProCAST DMP – wykorzystuje w pełni możliwości wieloprocesowych stacji roboczych (PC) i procesorów wielordzeniowych. Dodatkowo użytkownik w dowolnym momencie jest w stanie zatrzymać obliczenia, zmienić dowolny parametr (np. prędkość ruchu tłoka) i dokończyć symulację.

7. Jedno środowisko symulacyjne dla różnych procesów technologicznych

Moduł VisualCAST jest zintegrowany ze środowiskiem aplikacji, proponowanych przez ESI Group dla wspomagania komputerowego różnych branży przemysłu i procesów technologicznych. Dla branży metalurgicznej firma ESI Group oferuje, następujące dodatkowe moduły:

• Symulacja obróbki cieplnej stopów;

• Symulacja spawania;

• Symulacja kucia i tłoczenia.

0 Points


Facebook
YouTube
LinkedIn