ProCAST zwiększa wydajność produkcji we włoskiej odlewni ciśnieniowej FAR

FAR to znana włoska odlewnia ciśnieniowa, która z powodzeniem działa na rynku odlewniczym już od ponad 20 lat. Firma posiada  40 klientów  w wielu państwach europejskich, którym dostarcza gotowe odlewy o wysokiej jakości.

Wyzwanie

Głównym celem firmy FAR było zwiększenie produkcji samochodowej pompy olejowej. W tym celu zdecydowano się na zakup maszyny ciśnieniowej (DCM) o większej wydajności. Ta zmiana miała prowadzić do utrzymania niskich kosztów produkcji, bez obniżenia jakości odlewów. Dlatego tak ważny był wybór optymalnego urządzenia.

Historia

FAR z powodzeniem produkowało pompy oleju samochodowego stosując formę jednogniazdową, przy użyciu maszyny ciśnieniowej Colosio – 560 ton. Ze względu na konieczność wzrostu produkcji oczywistym krokiem było przejście do formy z podwójnym gniazdem. W takim przypadku empiryczne obliczenia sugerowały użycie maszyny 1200 ton.

Far-2

Rys. Integracja bazy danych Colosio i rozwiązania ESI ProCAST
w celu uzyskania sterowania tłokami w czasie rzeczywistym.

Aby to sprawdzić firmy Ecotre, ESI i Colosio połączyły siły, tak aby precyzyjnie odwzorować rzeczywiste procesy produkcji.  Do integracji symulacji z maszyną ciśnieniową zastosowano system ProCAST.  W celu uzyskania najwyższej jakości odlewów zastosowano system próżniowy Fondarex.   Po przeprowadzeniu symulacji numerycznej  w oprogramowaniu ProCAST, zdecydowano się na wybór maszyny o pojemności 750 ton zamiast 1200 ton (na które wskazywały początkowo obliczenia empiryczne).

Zobacz film

Korzyści

Zastosowanie systemu ESI ProCAST umożliwiło firmie FAR przeprowadzenie szeregu szczegółowych symulacji, w oparciu o wprowadzone parametry.  Pozwoliło to na wybór optymalnej maszyny ciśnieniowej, obsługującej formę z 2 gniazdami a w rezultacie na znaczne ograniczenie kosztów produkcji odlewów.

„ W nowoczesnej odlewni symulacja wtrysku jest obowiązkowa i konieczna, aby osiągnąć wymaganą przez klienta jakość. Wybór odpowiedniego tonażu maszyny sprzyja obniżeniu kosztów. Dzięki dobrym rezultatom w zakresie poprawy jakości i zmniejszenia kosztów FAR stał się jeszcze bardziej  konkurencyjny na rynku.” – Gianfranco Lenzi, Dyrektor Generalny, FAR srl

0 Points


Facebook
YouTube
LinkedIn